Informacje „Trójki”

Propozycje dla uczniów

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni odpręża. Gdy do tego dodamy aktywną zabawę w dobrym towarzystwie, okaże się, że mamy przepis na idealne wiosenne popołudnie. Zobaczcie nasze ulubione pomysły na zabawę na podwórku i zainspirujcie się. Potrzebujecie relaksacji? Poniżej znajdują się również ciekawe propozycje – spróbujcie! Ważne – im mniej komputera w czasie wolnym tym lepiej. Bawcie się dobrze!

Po raz pierwszy turniej gry w boule rozegrano prawie 100 lat temu. Mimo upływu czasu z roku na rok dyscyplina zyskuje na popularności. Mecze gry w kule rozgrywane są podczas popularnych igrzysk World’s Games. Gra doskonale rozwija koncentrację i skupienie. Pierwotna nazwa gry w boule – Pétanque, wywodzi się z prowansalskich słów ped tanco, oznaczających złączone stopy. Odwołuje się tym samym do pozycji zawodnika, który wykonuje rzut kulą. Najważniejszym atrybutem gracza jest najmniejsza kula – cochonnet, czyli prosiaczek. W Polsce szerzej używana jest nazwa świnka. Jedne z pierwszych kuli były wykonane z drewna i gwoździ. My proponujemy nieco lżejszą wersję, którą z łatwością zapakujemy do ogrodowej skrzyni. Do gry wystarczy odrobina wolnej przestrzeni i twardego podłoża, w postaci ścieżki lub asfaltu.

Nieodmiennie kojarzą się nam z amerykańskimi filmami familijnymi, w których cała rodzina ruszała na tor, aby oddać celne strzały w kierunku kręgli. Czy powstały w czasach współczesnych? Nic bardziej mylnego! Już w średniowieczu popularność kręgli w krajach anglosaskich była tak duża, że monarcha zakazał gry ze względu na słabnące zainteresowanie łucznictwem. To świetny trening zręczności i celności. Przy wykonywaniu prawidłowych rzutów, które charakteryzują się doskonałą techniką chodu i chwytania kuli nasze mięśnie pracują równie intensywnie, jak podczas porannej gimnastyki. Szacuje się, że w ciągu godzinnej gry w kręgle zużywa się około 250kcal.

Przenośny zestaw do badmintona zmieści się na każdym podwórku i nie zajmie zbyt wiele miejsca w bagażniku, kiedy postanowimy wybrać się na piknik. Dzięki prostym łączeniom w kilka chwil rozłożymy go w dowolnym miejscu. Zestaw zawiera także rakiety i lotki. Profesjonalna lotka wykonana jest z 16 gęsich piór, pozyskiwanych ze skrzydła ptaków, dzięki którym uzyskuje swoją prawdziwą „lotność”. Już wiele tysięcy lat temu nasi przodkowie próbowali podobnej aktywności fizycznej. Jedyna różnica polegała na tym, że lotka była odbijana… nogami! Być może podopieczni trenera reprezentacji powinni pomyśleć o podobnym treningu w trakcie mundialu?

Ten niezidentyfikowany obiekt latający jest jedną z ukochanych zabaw wszystkich czworonogów. I nie tylko! Ultimate Frisbee to gra zespołowa, która łączy w sobie elementy wielu popularnych dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka, siatkówka czy piłka nożna. To, co wyróżnia grę, to przede wszystkim brak obecności sędziów przez całe spotkanie. Zawodnicy postępują według zasady fair play i starają się chronić przeciwnika przed urazami. Na pomysł gry w Ultimate Frisbee wpadła grupa licealistów z Columbia High School w stanie New Jersey. Aby rozpocząć grę, wystarczy wyznaczyć dwie, kilkuosobowe drużyny oraz strefy punktowe. Drużyna, która rozpoczyna atak musi złapać frisbee w strefie przeciwnika, który skutecznie utrudnia to działanie. W trakcie gry należy jak najszybciej przekazać frisbee innemu zawodnikowi.

Powitanie słońca? A może pies z głową w dół? Jeżeli na dźwięk tych słów nie ma Cię jeszcze na macie – pora zapoznać się z jogą! Ten rodzaj aktywności bywa nazywany balsamem na duszę. Dzięki odpowiedniej praktyce uczymy się prawidłowo oddychać, a nasze organy stają się lepiej ukrwione. Spokojny oddech wpływa zaś na nasze dobre samopoczucie. Uciekający autobus i plama na spodniach nie będą nam w stanie zepsuć dobrego humoru. Joga ma wiele odmian, dlatego każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie mamy możliwości wypróbowania jogi pod okiem doświadczonego jogina, możemy rozpocząć ćwiczenia z filmami instruktażowymi, dostępnymi w internecie. Potrzebujemy tylko kawałka wolnej przestrzeni i wygodnej maty.

Czas wolny najlepiej spędzać na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni, przyglądając się jak się budzi do życia przyroda. Polecamy spacery w towarzystwie bliskich lub różne formy ruchu na spędzenie miłego popołudnia. Zachęcamy was do rowerowych wycieczek po najbliższej okolicy, jeśli wolicie spacery lub jogging to również wspaniale. Może pojeździcie hulajnogą lub na deskorolce? Forma dowolna – najważniejsze, by spędzać czas aktywnie i w dobrych humorach.

Współcześnie, kiedy jako zabawki dla dziecka służą tablet i telefon, jeszcze istotniejsze stało się, aby małe dzieci znały odpowiednie techniki relaksacyjne. Możemy to osiągnąć poprzez gry, aby dzieci podczas zabawy mogły rozwijać swoje zasoby umysłowe i umiejętności niezbędne do życia we współczesnym świecie. Żyjemy w społeczeństwie pełnym pośpiechu, bodźców i natychmiastowego nagradzania, warto uczyć się uważności i relaksacji oraz starać się stosować je w codziennym życiu.

Zdmuchnij świeczkę!

Ta gra polega na nauce głębszego oddychania. Wciągając powietrze przez nos, wypełniamy brzuch i wydmuchujemy powietrze powoli, próbując zdmuchnąć świecę. Po wyjaśnieniu tych instrukcji, posadź dziecko na fotelu oddalonym o dwa metry od świecy. Świeca ta ma świecić i znajdować się na stole. Dziecko nie może wstać ani pochylać się do przodu. Tak więc można się spodziewać, że nie będzie w stanie zdmuchnąć świecy. W związku z tym przesuń dziecko bliżej o pół metra. Przesuwaj je stopniowo, aż będzie mogło zdmuchnąć świecę. W ten sposób będziecie mogli bawić się przez co najmniej 5 minut, podczas których dziecko będzie mogło głęboko wdychać i wydychać powietrze.

Oddech ślimaka

Usiądź wygodnie. Wyciągnij głowę do góry, tak jakbyś chciał dotknąć nieba. Teraz oddychaj jak ślimak, najwolniej jak potrafisz. Wykonaj takich oddechów 10.Wdech nosem powolny, swobodny, wydech też nosem, delikatny i bardzo powolny. Wolny wdech, bardzo powolny wydech. Gdy wykonasz 10 takich oddechów, otwórz oczy. *młodsze dzieci mogą liczyć do 3, lub wykonywać najwolniejsze oddechy przez 15 sekund.

Zabawa z nasionkami

Z relaksującą muzyką w tle i przy słabym oświetleniu będziemy udawać wzrost drzewa. Zaczynamy na kolanach, na ziemi, z pochyloną głową. Stopniowo przedłużamy ramiona do przodu, jakbyśmy byli budzącym się kotem. Jesteśmy nasionkiem, które w tempie muzyki zaczyna wyrastać i staje się wielkim drzewem z pięknymi gałęziami. Gałęzie będą symbolizowane przez nasze ramiona, rozciągnięte do góry, podczas gdy my powoli unosimy się z siadu na stopach. Jest to idealne ćwiczenie do wykonania wieczorem, tuż przed położeniem się spać.

Historia żółwia

Opowieść o żółwiu, opracowana przez Schneider, jest wspaniała, jeśli chodzi o zachęcanie do samokontroli.  Opowiada historię małego żółwia, który na wszystko się złościł i łatwo tracił nad sobą panowanie. Pewnego dnia żółw czuł się samotny i odizolowany. Tego dnia spotkał mądrego żółwia, który pokazał mu sztuczkę, dzięki której można się kontrolować, gdy odczuwa się złość. Powiedział żółwiowi, aby wszedł do skorupy i liczył, aż się uspokoi. Żeby zatrzymał myśli i się zrelaksował. Ta opowieść jest idealna dla dzieci w młodszym wieku. Aby nauczyć dzieci tej umiejętności, możemy każdemu dać naklejkę lub mały kawałek papieru z wizerunkiem żółwia, za każdym razem, gdy wykona to ćwiczenie podczas stresującej sytuacji.

Słoik spokoju

Przez „spokojny słoik” mamy na myśli butelkę, którą napełniliśmy wodą, płynnym silikonem w celu nadania pewnej gęstości i czymś połyskującym, na przykład brokatem. Możemy zrobić to z dziećmi, jako zajęcia z dziedziny rzemiosła i sztuki. Jest to idealny przyrząd do kontemplacji w stresujących sytuacjach, a także na chwile, które można nazwać „zen”. Chodzi o to, aby potrząsnąć butelką i obserwować ruch. Połyskujący brokat reprezentuje emocje dzieci. Wszystkie emocje zostają wstrząśnięte i wirują, dopóki dzieci się nie uspokoją. Jest to idealny sposób na zachęcanie do chwil refleksji. Samo obserwowanie unoszących się połyskujących drobinek pomoże dziecku się skoncentrować i zrelaksować umysł po stresującej sytuacji itp. Zachęcamy do obejrzenia filmów na YouTube pokazujących, jak zrobić taką butelkę w domu. Nie zapomnij zapieczętować butelki klejem o dużej wytrzymałości, aby się nie otwierała i nie rozlała się jej zawartość!

Gigantyczna pływająca piłka

Kolejna zabawa ucząca, jak należy głęboko oddychać. Polega na tym, aby dzieci utrzymały piłkę w powietrzu tak długo, jak tylko potrafią. Brzmi jak świetna zabawa, prawda? Prawda jest taka, że ta gra jest lubiana przez wiele dzieci, co jest bardzo przydatne, aby pokazać dzieciom techniki relaksacyjne. Potrzebujemy do niej co prawda specjalnego urządzenia lecz możemy również zastąpić ją piłeczką pingpongową na wodzie przesuwaną za pomocą siły naszego wydychanego powietrza.

Zwijanie papierów, ściskanie kulek i doodling

Doodling, marszczenie papieru lub zgniatanie kulek z papieru są jak coś w rodzaju przeciwstresowej gry, która może pomóc dzieciom pozbyć się negatywnych emocji. Jednocześnie zachęca dzieci do rozwijania umiejętności manualnych i precyzji, ponieważ te gry wzmacniają mięśnie dłoniach dzieci.

Rysowanie mandali

Rysowanie mandali nie tylko sprzyja relaksowi i refleksji, ale także umiejętności koncentracji i kreatywności. W bibliotekach i w internecie można znaleźć liczne odpowiednie alternatywy, które pokochają dzieci.

Mindfulness – trening uważności

  • Jedz uważnie – Podczas spożywania świątecznych posiłków postaraj się mniej spieszyć niż zwykle. Doświadczaj wszystkimi zmysłami. Przyjrzyj się kolorom, kształtom. Dotykaj i doświadczaj różnych konsystencji i struktur. Wąchaj i doceniaj aromaty. Słuchaj – może potrawy wydają jakieś dźwięki, a może po prostu sam proces jedzenia generuje różne dźwięki przy stole. Smakuj – staraj się identyfikować smaki i ich połączenia.
  • Zauważ, jak się czujesz w relacjach z innymi – Przyjrzyj się z uważnością sobie w rozmowie czy relacjach z innymi. Zauważ, jakie emocje, myśli, doznania ciała powodują u Ciebie konkretne sytuacje czy osoby. Obudź w sobie ciekawość i akceptację.
  • Wybierz się na uważny spacer – Podczas spaceru zwracaj uwagę na to, jak wiosna budzi się do życia. Zauważ, ciepło promieni słońca na policzku, pączki na drzewach i krzewach, pierwsze kwiatki, śpiewające ptaszki. Zwróć uwagę też na to, co się dzieje z Tobą (Twoimi emocjami, myślami, ciałem), gdy tak uważnie spacerujesz, poszukując wiosny.

Polecamy serię Uważność i spokój żabki