Początki wolontariatu w Trójce to rok 2013, kiedy nawiązano współpracę z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie. W ramach porozumienia do 2019 roku realizowano projekt “Pomost Przyjaźni.” W 2016 roku wolontariat w szkole został sformalizowany i od tej pory funkcjonuje jako Szkolny Klub Wolontariatu “Trójka” Pleszew.
Cele wolontariatu
Wolontariat, oprócz tego, że niesie ze sobą bezinteresowną pomoc, może być sposobem na przełamanie monotonii codziennego życia, drogą do zawarcia nowych znajomości, czy też szansą na zdobycie nowych umiejętności. Za całą pewnością można powiedzieć, że to inwestycja w samego siebie. Odpowiada na potrzebę aktywizacji młodych ludzi w środowisku lokalnym i daje im możliwości działania. Wolontariat ma potężny wpływ na rozwój osobisty. Przede wszystkim, daje nam możliwość zdobycia nowych umiejętności i rozwinięcia tych, które już posiadamy. W zależności od obszaru działalności możemy nauczyć się m.in. pracy w zespole, rozwiązywania problemów, komunikacji międzykulturowej i międzypokoleniowej czy zarządzania projektem.
Klub ściśle współpracuje z Lokalnym Centrum Wolontariatu, Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, Korpusem Solidarności, Wielkopolską Radą Koordynacyjną i Narodowym Instytutem Wolności. W ramach podejmowanej współpracy Klub kilkakrotnie pozyskał dofinansowanie na realizację minigrantów.
Obecnie adresatami podejmowanych działań są seniorzy i obcokrajowcy, uchodźcy wojenni zamieszkujący lokalne środowisko, uczniowie szkoły oraz bezdomne zwierzęta.
W listopadzie 2023 roku byli i obecni wolontariusze spotkali się, aby wspólnie świętować 10-lecie istnienia wolontariatu w Trójce.
Opiekunowie grup
- Patrycja Kamińska-Wieruszewska
- Agnieszka Witkowska