Informacje “Trójki”

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku

4 maja w naszej szkole świętowaliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Ten ważny moment dziejowy w barwny  sposób został uchwycony w przedstawieniu słowno-muzycznym przez uczniów klasy Ia i II a gimnazjum przygotowanych przez panią Lidię Bołuńdź oraz chór i solistów pod opieką pani Aliny Fabisiak.

Uczniowie klas  IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjaliści i młodzież licealna na 40 min. mogli przenieść się w II połowę XVIII w., aby prześledzić burzliwe losy Rzeczpospolitej tracącej powoli swą suwerenność, a jednocześnie dążenie światłych Polaków do wydźwignięcia kraju z upadku poprzez stworzenie nowoczesnej i postępowej ustawy zasadniczej. Szczególną uwagę widzów przykuwały epokowe stroje ukazujące modę szlachecką i obce wzorce francuskie. Także motywy historyczne żywcem przeniesione na scenę z obrazów Jana Matejki: ,,Rejtan – upadek Polski” i ,,Konstytucja 3 Maja” budziły duże zainteresowanie.

Wydarzeniom trzeciomajowym towarzyszyły zawsze polskie flagi. I my nie zapomnieliśmy o naszych barwach narodowych.  Apel w godny sposób uczcił Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ściśle powiązane ze Świętem Konstytucji 3 Maja.

To właśnie w I rocznicę uchwalenia praw majowych świętujący przepasali się biało-czerwonymi szarfami, a biel i czerwień zostały uznane za barwy narodowe. Od tamtego czasu  flaga biało-czerwona  i Konstytucja są wyrazem patriotyzmu i umiłowania wolności . 4 maja 2017 r. złożyliśmy im hołd.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za solidne i ciekawe przygotowanie  tego niezwykłego w historii Polski wydarzenia.